“Tirona Zoj e Rond”

Nga Marsida T. Najdeni15 qershor 2020 Ke ty gjet 'pshtim nji Shqipni zemnën e bardh e dyrët çel, me zojllik gjithmon tuj qesh. Ti Tiron si s'e the i llafe t'keq, veç tuj dhon e tuj prit, kurr su lshove e kurr nuk bzojte. Po nështina Tiron... krahët t'i kon pre, zonin ta kon mshel,... Continue Reading →

“Veç Allaarbënorë sun po bâhemi…” nga Mrrela (Ibrahim Dalliu).

10 maj 1924 (Pjesë e shkëputun nga rubrika “Dajti në gaz”)Si mos të qeshim? Zotit shyqyr!Kimi nji Shqipni dy fisesh, Toskë e Geg; Mysliman e Krishten; Synnie e Begtashi; Katolik e Ortodoks; Bejlerë e Harbutë; jevgj e arbënorë; zyrtarë e civilë; pasanikë e tiril.Kimi dye këshilla: Këshillë e naltë e kshillë ministerjal; kimi nji xhilë partina;... Continue Reading →

Besimi i prerë në besë.

Nga Marsida T. Najdeni11 nandor 2022Në orën 8 e 5 minuta të datës 9 maj 1945 u pushkatua tironsi i radhës, zotni Besim Pazari. Ende si dihet ku i ka eshtrat. Pa varr. Me një gjygj të përshpejtuar, me seanca groteske, me trupë gjykuese analfabetë malesh pa asnjë shkollim ligjor jurisprudence, bashkë me Besimin u... Continue Reading →

Djemtë e Abdiut ishin besnikë!

Djemtë e Abdiut ishin besnikë!nga Marsida T. Najdeni3 janar 2021 Kjo foto dalë në Tiranë është mbreslënëse, e pashë nga arkiva e Gajda Toptani. Mendoj unë është e periudhës 1940-1942 pak para vdekjes së firmëtarit të pavarësisë zotni Abdi Toptanit (djathtas). Foto është shumë e dashur sepse Abdiu ka dalë bashk me dy djemtë e... Continue Reading →

Poeti pikturës shkoi në hamshim.

Nga Marsida T. Najdeni24 shtator 2022Nga Facebook mora vesh se qeka nda prej nesh një tjetër tironas kolos si në art dhe në jetë, zotni Sali Shijaku. Diti t'i jetoi siç deshti 89 vite zotni Saliu, paçka se lindi, jetoi, e punoi në sisteme të ndryshme politike, prandaj përveç se jetës, diti gjithashtu ta përshtasi... Continue Reading →

Iku një Bujar, la mbrapa shumë bujari.

Nga Marsida T. Najdeni30 gusht 2022 Bujar Zajmi u shtri sot përjetësisht në tokën që ai e deshti aq pafundësisht, në Tiranën e tij, për të cilën bëri aq shumë, i dha aq ngjyra e jetë, me të cilën pati jo vetëm raport gjaknor dhe shpirtëror, por dhe një mirnjohje reciproke. Bujari shkrihet sot me... Continue Reading →

Nënkampioni i botës lënë në hije…

Ai vdiq pa e ditur se ishte fituesi i  një medalje të argjendtë në Olimpiadën e 1970 në Siegen të Gjermanisë. Nga Marsida T. Najdeni5 Shkurt 2015Botuar për herë të parë në gazetën Illyria Newspaper në Nju Jork.Absurditetet e Shqipërisë komuniste shumë herë për ne brezin e ri, që fatmirsisht nuk e jetuam atë kohë,... Continue Reading →

Pusht-etarët!

Nga Marsida T. Najdeni21 gusht 2022Tani që më kaloi euforia e fitores së Luizës, por kjo e imja eufori naive - alla shqiptarçe, por me euforinë hipokrite nga kryeministri tek morri i vogël i Bashkisë së Tiranës, si t'ia bëjmë? Pa turp e pa sedër e festuan më shumë se Luiza fitoren e saj nëpër... Continue Reading →

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑