Emine Farka, zonja që gërmoi dheun me duar në mes të natës.

Emine Farka, zonja që gërmoi dheun me duar në mes të natës.
Nga Marsida T. Najdeni
27 prill 2019

*Falenderoj miken time Zenita Farka për mbështetjen.

Vajza e vetme e familjes Farka, drita e syve për tre vëllezërit. Tradita tironase e do që vëllai pas motrës të bëi jo vetëm shumë, por ta kulloi motrën me 1001 të mira. Kështu Emineja midis tre çunave Farka jo vetëm që e donin dhe “llastonin,” por e mbështetën të shkollohej. Ibrahimi dhe Xhemali ushqyen tek motra e tyre dashurinë kombëtare, por mbi të gjitha bluajtën tek ajo ndjenjat e një femre bashkohore. Ata donin që e motra mos tu ndahej kohës së emancipimit.
Znj. Emine Farka lindi më 1910 në Tiranë plot 3 vjet mbas lindjes së vëllait të madh Ibrahimit. Ibrahimi do të bëhej NënToger i Mbretërisë me studimet e kryera në Romë. Ardhja e saj në jetë mbas 3 vjetëve u prit me hare dhe shumë dashuri nga gjiri familjar. Mëpastaj do të lindte Xhemali, i cili u bë një gazetar i arrirë ndaç në shtypin e shkruar shqiptarë, ndaç në gazetarinë fonike si gazetarë për radion “Zëri i Amerikës” në Egjipt, edhe “Radio Bari” në Itali. Ndërsa vëllai vogël, Hasan Farka, u prek fort nga lufta e klasave kështu nuk mundi ta vazhdoi rrugën e gazetarisë dhe të artit që e kishte fort për zemër. Disa shkrime të Hasanit janë botuar në gazetat e kohës para komuniste.

Emine Farka2
Të fejuar vitet ’30 – Tiranë.

Ata që e njojtën Eminen e tregonin shumë të urtë dhe tepër miqsore. Shkollën fillore dhe 8 vjeçare do t’i kryente në qytetin e lindjes. Ishin vite të lumtura ku mbizotëronte qetësia dhe harmonia fëminore. Ndër të parat femra në Shqipëri që ndoqi studimet pranë Institutit Amerikan Harry Fultz në Tiranë, ku dhe do të fokusohej mësëshumti në degën e bukur të ekonomisë. Instituti Amerikan asikohe ofronte dhe klasa për amvisë, synimi ishte gjithë tek fryma perendimore e të qenurit amvise ndërthurur bukur me traditat e vajzës shqiptare. Në këto klasa Emineja shkëlqeu. Gjatë viteve studentore u njoh me Abas Deliallisin. Sikur ta dinte Emineja që ekonomia e shkollës do t’i shërbente për tek dera e burrit, të cilët ndër të tjera ishin tregtarë të njohur të kohës. Deliallisët ishin një derë e madhe patriotësh, por nga të tillë rrënjë rridhte dhe Emineja. Babai i Eminesë, zotni Hamdi Farka, ka punuar si avokat, prokurorë dhe drejtor finance në Tiranë. Më 26 nandor (brymuur – siç i kanë pas thëne tironsit nandorit) 1912 Hamdi Farka ishte mbështetës i zellshëm në ngritjen e flamurit në Tiranë. Bashkimi i Eminesë me Abazin solli një martesë të shëndoshë, edhe pse i shoqi do t’i dënohej me 18 vite burg. Ata e deshtën dhe nuk e lëshuan kurrë njëri tjetrin.

Fati e desht, ose më mirë të them, fati i zi e desht që në pushtet erdhën njerëz që jetonin duke marrë gjak dhe jetë të pafajshme. Pushtetarë, të cilët e tjetërsuan një komb dhe e bënë të spiunonte vëllai vëllanë. Besa shqiptarit shkoi e mori lumi bashk me njëriun e ri komunist që ndërtoi Byroja me kompani. Ardhja e komunizmit do ta gjente Eminen në moshën 34 vjeçare të bërë nënë tashmë. Emines do t’i pushkatonin dritën e syve Xhemalin, vëllain e qeshur dhe plot jetë. Shakaxhiun që mbante gjallë fisin me humorin e tij të hollë. E pushkatuan dhe nuk i treguan se ku ia kishin groposur trupin e pajetë. Në fshehtësi të plotë Emineja e mori vesh se ishin pushkatuar një grup intelektualësh tek fusha ku më pas u ndërtua “Uzina Dinamo”. Mori vëllanë e vogël Hasanin, brenda natës u mbulua me një çarçaf të vjetër dhe shkoi me thonj e duke gërmuar dheun për të gjetur vëllanë. Thonjtë ju bënë gjak, sytë i kishte plagë nga të qarat, zemrën e kishte gurë nga dhimbja, ama Xhemalin nuk e gjeti dot. Sot e kësaj dite djaloshi bukurosh gazetar është pa varr. Vëllai i madh Ibrahimi i arratisur, vëllai tjetër i pushkatuar, burri në burg… prandaj nuk e teproj kur them se Emines i takon t’i them “burrneshë”. Sakrificat e saja janë të një dimensioni gjigand. Shpirti ia di asaj gruaja si i rriti fëmitë e saj, gjithashtu si arriti t’i bënte njerëz me vlera larg të keqes kolektive. Edhe pse Emineja ka 35 vite që ka vdekur mbesa Zenita përmallohet shumë kur flet për hallën. Uroj shumë që me ketë blog modest t’i kem falur dashuri Zenitës, edhe çdo te afërmi të zonjës Emine (Farka) Deliallisi.

Emine Farka3

Screen Shot 2019-04-02 at 5.03.17 PM
Gazetari dhe studiuesi Xhemal Farka, i pushkatuar dhe ende pa varr.

7 thoughts on “Emine Farka, zonja që gërmoi dheun me duar në mes të natës.

Add yours

 1. Zonja Najdeni,
  ju falenderoj shume per shkrimet tuaja qe i lexoj ndërmjet Zenites,ju falenderoj dhe nga ana e familjes time.
  Ndjehem keq kur i lexoj (dhe ju e kuptoni pse-në) se nuk lexoj vetem historine e familjes time por te pjeses me te mirë e me të pa fat te shqiptarve.
  Ju uroj githë të mirat!

  Me respekt
  Alben Deliallisi( nipi i vogël i Abas Deliallisit e i Emine Farkes,djali i Luan e Nazifka Deliallisit)

  Like

 2. Tronditese! Edhe pse jane histori qe i kam degjuar qe ne femijenine time, perseri tronditem nga menyra se si eshte masakruar ai vend, nderkohe qe masakruesit duartrokiteshin!

  Like

 3. Marsi i ke vene vetes te shkruash dhe te flasesh per te gjithe familjet tironase, si dhe per eliten e saj, qe dhane me te miren e tyre ne kohen e tyre dhe me pas ata qe i mbijetuan per pak kohe atij rregjimi te eger qe u instalua ne vend…Te shkruash per kete elite, pas 70 vjetesh eshte shume e veshtira, por fati qendron qe disa edhe i kane jetuar kohen e arte te familjareve se sa e deshen kete vend duke kontribuar, edhe pse jane me moshe shume te madhe, por edhe prinderit tane kane kontribuar duke na treguar per jeten familjareve te tyre, te te aferme, te miqve, por te gjitha keto mbeten sekret familjar per te respektuar kujtimet e prinderve se ishte shume e demshme ne ate kohe… Shkrimet e tua per familjet tironase, pa hapur arshiva shtetore, por vetem me arshivat ne memorjen e shume familjareve, shpjegojne shume se sa te aktive ishin tironasit ne jeten e perditshme, sa punonin ne frontet e tyre per te dhones Tirones dhe gjithe vendin me te miren e tyre, per te sjelle fryme perendimore, per civilizuar vendin, per te arsimuar dhe edukuar… Shume te rinj tironas mbaruan shkollen ne perendim dhe u pergatiten ne shume fusha te jetes dhe u kthyen per ti ardhur ne ndihme vendit te tyre….Por endrra e tyre u pre ne mes, dhe filloi vuajtja dhe kalvari i tyre ne cdo shtepi tironase.. Marsi edhe pse e re ne moshe, me nje inteligjence dhe zgjuarsi, je futur ne zemrat e shume tironasave dhe ben shkrimet per to me nje rrrjedhshmeri dhe dialekt tonen, aq emocion na jep kur lexon shkrimet e tua duke na futur brenda ngjarjes dhe cdo lexues e perjeton ate sikur ne ato vite dhe trishtimit ze vend ne shpirtin tone, duke levizur lotin nga njeri sy ne tjetrin… Faleminderit Marsi, qe i ke vene vetes nje detyre per te njohur me shume familjen tone te madhe Tironas, ne nje shekull……

  ….ps jane fjale zemre dhe te thjeshta…..

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: