Poeti pikturës shkoi në hamshim.

Nga Marsida T. Najdeni24 shtator 2022Nga Facebook mora vesh se qeka nda prej nesh një tjetër tironas kolos si në art dhe në jetë, zotni Sali Shijaku. Diti t'i jetoi siç deshti 89 vite zotni Saliu, paçka se lindi, jetoi, e punoi në sisteme të ndryshme politike, prandaj përveç se jetës, diti gjithashtu ta përshtasi... Continue Reading →

Iku një Bujar, la mbrapa shumë bujari.

Nga Marsida T. Najdeni30 gusht 2022 Bujar Zajmi u shtri sot përjetësisht në tokën që ai e deshti aq pafundësisht, në Tiranën e tij, për të cilën bëri aq shumë, i dha aq ngjyra e jetë, me të cilën pati jo vetëm raport gjaknor dhe shpirtëror, por dhe një mirnjohje reciproke. Bujari shkrihet sot me... Continue Reading →

Nënkampioni i botës lënë në hije…

Ai vdiq pa e ditur se ishte fituesi i  një medalje të argjendtë në Olimpiadën e 1970 në Siegen të Gjermanisë. Nga Marsida T. Najdeni5 Shkurt 2015Botuar për herë të parë në gazetën Illyria Newspaper në Nju Jork.Absurditetet e Shqipërisë komuniste shumë herë për ne brezin e ri, që fatmirsisht nuk e jetuam atë kohë,... Continue Reading →

Pusht-etarët!

Nga Marsida T. Najdeni21 gusht 2022Tani që më kaloi euforia e fitores së Luizës, por kjo e imja eufori naive - alla shqiptarçe, por me euforinë hipokrite nga kryeministri tek morri i vogël i Bashkisë së Tiranës, si t'ia bëjmë? Pa turp e pa sedër e festuan më shumë se Luiza fitoren e saj nëpër... Continue Reading →

Fshatarë.

Nga Marsida T. Najdeni20 korrik 2022 Fobia e katunarllëkut shqiptarë si trashigimi e komunizmit është nga sëmundjet më të këqia psiko-mendore që kemi si komb, por dhe si ballkanas. Kësilloj fobishë (në këto nivele kaq të larta) janë pasojë e popujve të vegjël, horizonteve të ngushta, botkuptimeve të cekta. Fatkeqsia akoma më e madhe është... Continue Reading →

Kryekomunisti!

Nga Marsida T. Najdeni19 korrik 2022 Nqse ka një politikan shqiptarë që urrej në Shqipëri, ai është krimineli, Sali Berisha. Për shumë arsye, e para, mbi të gjitha korrupsioni dhe hajdutlliku nga ana e tij, familjes së tij, oligarkëve dhe sahanlëpirësve që mban (e ka mbajtur) përreth. E dyta, vrasja e shpresës së madhe. Shpresa... Continue Reading →

Megalomaniaku!

Nga Marsida T. Najdeni19 korrik 2022Eufori provincialësh, me në krye një kryeministër në pushtet peshqesh prej Sali Berishës. Një megalomaniak i kategorisë së parë, që me unin e sëmurë (gjoksi vrimë) i duket se vetëm ky arrin gjëra. Të paktën, minimumi, të thoshte, "kemi kaq breza që punojmë për këtë ditë, e kaq mund njerëzish,... Continue Reading →

Blog at WordPress.com.

Up ↑