Fshatarë.

Nga Marsida T. Najdeni20 korrik 2022 Fobia e katunarllëkut shqiptarë si trashigimi e komunizmit është nga sëmundjet më të këqia psiko-mendore që kemi si komb, por dhe si ballkanas. Kësilloj fobishë (në këto nivele kaq të larta) janë pasojë e popujve të vegjël, horizonteve të ngushta, botkuptimeve të cekta. Fatkeqsia akoma më e madhe është... Continue Reading →

Kryekomunisti!

Nga Marsida T. Najdeni19 korrik 2022 Nqse ka një politikan shqiptarë që urrej në Shqipëri, ai është krimineli, Sali Berisha. Për shumë arsye, e para, mbi të gjitha korrupsioni dhe hajdutlliku nga ana e tij, familjes së tij, oligarkëve dhe sahanlëpirësve që mban (e ka mbajtur) përreth. E dyta, vrasja e shpresës së madhe. Shpresa... Continue Reading →

Megalomaniaku!

Nga Marsida T. Najdeni19 korrik 2022Eufori provincialësh, me në krye një kryeministër në pushtet peshqesh prej Sali Berishës. Një megalomaniak i kategorisë së parë, që me unin e sëmurë (gjoksi vrimë) i duket se vetëm ky arrin gjëra. Të paktën, minimumi, të thoshte, "kemi kaq breza që punojmë për këtë ditë, e kaq mund njerëzish,... Continue Reading →

Nadire Petrela-Toptani

Nga Marsida T. Najdeni19 maj 2022Këtë fotografi në kopertinë të fillim viteve 30-të në Tiranë me Nanën Mretneshë e kam pa para na 10 viteve tek Eta Qoli. Disa nga gratë e di se kush janë, njëra prej tyre dhe gjyshja Etës. Megjithatë, gruaja e rrethuar me të kuqe unë s'e dija kush ishte. Rastësia... Continue Reading →

“Gazetari i Vogël” – nga Xhemal Farka (1936)

27 shtator 1936 në Tiranë.gazeta "Arbënia".nga Xhemal Farka "Gazetari i Vogël" Agimi, qyshë kur ishte fëmij donte me u bá gazetár. S’mendonte tjetër veç se si t’ja mbërrinte ditës qi të shkruente në gazetë. Sa rritesh gjithnji iu shtonte dëshira me shkrue. Nganjiherë shkruente ndonji hartim të vogël, por kúr shifte se ata të gazetës... Continue Reading →

Jo në emër të pronarëve!

Nga Marsida T. Najdeni17 mars 2022 Përpara se të shkruaj këtë mendim që më bluan prej kohësh, e shoh dëshpëruese se lexuesit shqiptarë, këtyre qënieve anti demokratike, i duhet shpjeguar shkurt se çfarë kuptohet me pronarë dhe pronësi. Akoma më keq që i duhet shpjeguar kuptimi i termit (fjalës) "ligjor". PRONËSIAështë gjendja ose fakti i... Continue Reading →

Pagëzu nga lashtësia!

Nga Marsida T. Najdeni6 mars 2022O Tiron ishe qytet fatlum,pagëzu nga lashtësia.Mes të mirave u krijove,treva jote shum’ pjellore. Njeti par kur të krijoi,beku prej perënis filloi.Njerzia n’fole tate lulzoi,njimi-e-nji t’mira përfitoi. Sa fortuna të pruni jeta,prap krenare mbijetove.Shekull mas shekulli qëndrove,fole e shqiptarizmës ti u bone. Nga Bargjinët e Mulletët,tek Petrelët e Jellët,nxorre dyr... Continue Reading →

Goc Tirone pse je vronjtu?

Nga Marsida T. Najdeni6 mars 2022Mëndafshi traditë e vjetër,durt e buta, e menie puntore.Gocat mblidhen tu kuvendu,e qenisin për t'zbukuru. Goc Tirone e kuja je?E erës Dajtit t'boj be.Goce Tirone ku ke hum?Pres ujn e Selitës me m'fresku. Veshun me nur e hijeshi,lum kush t'ka në shpi.E gjinshme e hatër maru,me modestinë e ke tepru.Goc... Continue Reading →

Create a free website or blog at WordPress.com.

Up ↑